Karcinom jetre

Generalno, tumori (nekontrolisana proliferacija ćelija) koji se javljaju u ovom organu nazivaju se karcinom jetre.

U normalnim uslovima, jedna od najspecifičnijih karakteristika jetre je njena sposobnost da regeneriše i obnavlja svoje ćelije, koje se nazivaju hepatociti. Obnavljanje ovih hepatocita nastaje tokom normalnog održavanja organa ili nakon bolesti ili oštećenja jetre. Tumor nastaje kada dođe do greške u ovom procesu i ćelije se nekontrolisano razmnožavaju1,2.

Za razumijevanje ove patologije, njenog obima, njenog djelovanja na organizam i drugih faktora, potrebno je poznavati neke osnovne aspekte ovog organa, njegovu anatomsku strukturu, lokaciju ili važne funkcije u kojima učestvuje i koje se razvojem mogu mijenjati bolesti.

Jetra je najveći unutrašnji organ u tijelu. Nalazi se u gornjem desnom dijelu trbuha, ispod rebara i pluća.

Jetra se sastoji od tri dijela koja se nazivaju režnjevima: desnog režnja, lijevog režnja i kaudatnog režnja. Svaki režanj karakteriše sopstvena distribucija arterija, vena i žučnih kanala i može se podijeliti na nekoliko segmenata1,3:

  • Desni režanj jetre je veći od ta dva i sastoji se od segmenata V, VI, VII i VIII.

  • Lijevi režanj jetre čine segmenti II, III i IV.

  • Kaudatni režanj, međutim, formira samo segment I i nalazi se u stražnjem dijelu jetre.

Jetra je jedan od najvažnijih organa u smislu metaboličke aktivnosti organizma. Dakle, on je uključen u:1,3

  • Regulacija većine hemijskih supstanci u krvi, kao što su vitamini, hranljive materije, lijekovi, toksične supstance...;

  • Lučenje žuči, koje osim što olakšava varenje i metabolizam masti, pomaže u filtriranju krvi i transportu toksičnog otpada koji nosi;

  • Dobijanje energije iz nutrijenata: dobijanje i skladištenje glikogena;

  • Proizvodnja faktora zgrušavanja krvi koji sprečavaju prekomerno krvarenje u slučaju posjekotine ili povrede.

Rak jetre je 6. najčešći tumor u svijetu 4,5.

Karcinom jetre se uopšteno klasifikuje kao primarni i sekundarni zavisno o porijeklu.

Primarni karcinom jetre ima svoje porijeklo u samoj jetri, razlikuju se dva osnovna tipa 6:

  • Hepatocelularni karcinom ili HCC je najčešći primarni karcinom jetre. Utiče na glavne ćelije koje čine jetru, hepatocite7. Ova vrsta raka jetre može imati različite obrasce rasta: neki počinju kao jedan tumor koji raste i tek u uznapredovaloj fazi bolesti se širi na druge dijelove jetre. Drugi tip može započeti kao mnogo malih tumora u cijeloj jetri. Ovaj tip se češće opaža zbog razvoja hronične bolesti jetre kao što je ciroza 6.

  • Rak žučnih kanala ili holangiokarcinom je rijedak, ali agresivan oblik raka jetre koji počinje u ćelijama koje oblažu žučne kanale (kanali koje prenose žuč do žučne kese) unutar jetre. Između 10% i 20% karcinoma jetre je ovog tipa i, za razliku od HCC, ovaj oblik primarnog karcinoma je češći kod žena nego kod muškaraca 8.

Sa druge strane, sekundarni ili metastatski rak jetre nastaje kada je porijeklo raka drugi organ, ali se proširio na jetru. Karcinomi s najvećim rizikom od metastaziranja u jetru su rak debelog crijeva, pankreasa, želuca, pluća ili dojke. Jetra je vrlo osjetljiva na ovaj proces, poznat kao metastaze, zbog svoje funkcije filtriranja krvi. Ćelije raka koje se nalaze u krvotoku mogu se akumulirati u jetri i stvoriti maligni tumor 9.

Ovi tumori se nazivaju i liječe na osnovu njihove primarne lokacije (gdje su počeli). Na primjer, rak koji je započeo u plućima i proširio se na jetru naziva se rak pluća sa metastazama u jetri.

Prema American Cancer Society, u Sjedinjenim Državama i Evropi, sekundarni (metastatski) tumori jetre su češći od primarnog karcinoma jetre 6.

Među glavnim faktorima rizika za razvoj raka jetre su:

  • Hepatitis: virusni hepatitis je najrelevantniji faktor rizika za ovu vrstu raka širom svijeta. Virusi hepatitisa su virusi koji direktno utiču na jetru i prenose se krvlju ili tjelesnim tekućinama. Dva najčešća tipa su hepatitis B i hepatitis C 10,11.

  • Otrovne tvari: konzumacija velikih količina alkohola, duvana ili drugih toksičnih supstanci koje mogu oštetiti ćelije jetre je još jedan faktor rizika za rak jetre 12.

  • Nasljedna hemohromatoza: oni ljudi koji pate od nasljedne hemohromatoze, bolesti u kojoj tijelo apsorbuje i akumulira u jetri previše gvožđa iz hrane, uzrokujući oštećenje jetre, obično imaju veću predispoziciju za razvoj raka jetre 10.

  • Akumulacija masti: jedan od glavnih neprijatelja jetre je mast. Bolesti kao što su dijabetes ili gojaznost mogu uzrokovati višak masnih naslaga u jetri, stvarajući stanje poznato kao nealkoholna masna bolest jetre (NASH), faktor rizika za razvoj primarnog tumora jetre. NASH je obično asimptomatski i teško ga je identificirati dok se ne dijagnosticira rak jetre ili ciroza 11,12.

  • Hronično oštećenje jetre: Kada su ćelije jetre oštećene, bilo zbog virusne infekcije, zloupotrebe supstanci, hemohromatoze ili NASH, zamjenjuju se ožiljnim tkivom. Kada je količina ožiljnog tkiva u jetri velika zbog ponovljenih oštećenja tokom vremena, to se naziva fibroza. Kada su ćelije toliko oštećene da se ne mogu regenerisati, fibroza može napredovati do ciroze. Između 60% i 90% hepatocelularnih karcinoma nastaje zbog ciroze 11. Stoga je važno pratiti i spriječiti gubitak funkcije jetre i pojavu ciroze.

Unatoč važnim posljedicama koje razvoj karcinoma jetre može imati, to je rak koji se može spriječiti a u kojem su rana dijagnoza i kontrola faktora rizika glavno „oružje“ za borbu protiv njega.

Reference

  1. Špansko udruženje protiv raka. Rak jetre. Dostupno na:posljednji pristup u januaru 2022.

  2. Zhou Z, et al. Hepatociti: ključna vrsta ćelija za urođeni imunitet. Cell Mol Immunol. 2016;13, 301–315.

  3. Manterola C, et al. Hirurška i radiološka anatomija jetre. Osnove resekcije jetre. Int. J. Morphol. 2017;35(4):1525-1539.

  4. SEOM. Brojke raka u Španiji 2021. Dostupno na:

  5. American Cancer Society. Stope preživljavanja raka jetre. Dostupno na:posljednji put pristupljeno u januaru 2022.

  6. American Cancer Society. Šta je rak jetre? Dostupno na:posljednji pristup u januaru 2022.

  7. Spanish Society of Medical Oncology. Rak jetre: Histološki tipovi. Dostupno na:posljednji pristup u januaru 2022.

  8. Pérez JV, et al. Holangiokarcinom, pregled izazova u dijagnostici i liječenju. Opći hirurg. 2016; 36(1), 48-57.

  9. Senra LA, et al. Metastaze na jetri kao oblik prezentacije raka. Cuban Journal of Medicine. 2015; 54(1), 27-39.

  10. American Cancer Society. Faktori rizika za rak jetre. Dostupno na:posljednji pristup u januaru 2022.

  11. Spanish Society of Medical Oncology. Rak jetre: etiologija i faktori rizika. Dostupno na:posljednji pristup u januaru 2022.

  12. Marrero JA, et al. Alkohol, duvan i gojaznost su sinergistički faktori rizika za hepatocelularni karcinom. J Hepatol. 2005;42:218–224.

M-BA-00001275

Više informacija o području onkologije

Detaljan pregled područja onkologije

Roche d.o.o. - Roche Ltd, Zmaja od Bosne 7, 71000 Sarajevo, Bosna i Hercegovina

KontaktGlobalnolinkedinfacebooktwitterinstagramyoutubeCovid-19O namaTerapijska područjaPričeKarijeraIzjava o zaštiti privatnostiPravna izjavaPravila o zaštiti podatakaPolitika o korištenju kolačića